annestiilKroonikatoidutare.eeideesahver.eeajakirjad24.eeperejakodu.ee Otsing

Kui kõhutuul valla ei pääse...

Ille Grün-Ots 08.01.2009
Ons täiskasvanud inimese kõhugaasid lihtsalt organismi eripära või võib tegu olla hoopis tõsise tõvega? Nõu annab gastroenteroloog dr Mart Riispere.
 | Matton Baltic Matton Baltic
Kõhugaaside käes vaevlev pisibeebi ei ole mingi ilmaime: kas ei sobi toit või pole krooks pärast söömist välja pääsenud jne. Abi otsitakse küll masseerimisest, soojast rätikust ümber kõhu või ka arstirohust. Üldjuhul kaovad kõhumured koos lapse kasvamisega. Mida aga peale hakata, kui soliidne härrasmees ooperis kõrvulukustava kõhukorina kuuldavale laseb? Või  mõni noobel daam keset koosolekut püsti kargab ja tuhatnelja lähima tualettruumi poole lidub, sest kõhugaas nõuab resoluutselt lahkumisluba... Kas võib tegu olla mõne kõhuhädaga? "Teema on keeruline," nendib Põhja-Eesti regionaalhaigla gastroenteroloog dr Mart Riispere. On aga sellegipoolest nõus kõhutuulemurede asjus pisut nõu andma."Terve on see, kes p...st köhib" ütleb vanasõna. On sel ka mingi tõepõhi all?
Üks teine vanasõna on veel: "Ega talv taeva ega peer p...e jää." Üsna tõsiseltvõetavad vanasõnad mõlemad. Sest kui inimene on haige ja tal seetõttu gaasid soolest ei välju, on see paha.Kui paha on paha? Või on mingi kogus kõhtu kogunenud gaase normaalne?
Kui palju on normaalne, ei tea keegi. Seda peaks just nii palju olema, et inimesel vaevusi ei tekiks. Umbes on teada, et 24 tunni jooksul eraldub toidu seedimisel inimese soolestikus kuni 3 liitrit gaase. Osa lahustub veres ja osa kaob kehast seedetrakti kaudu. Kui gaas mingil põhjusel ei välju, tekibki kõhupuhitus, koos sellega valu ja vaevused. Aga osa gaasi inimene lihtsalt neelab alla. Näiteks me neelame ju ikka aeg-ajalt sülge, aga iga neelatusega läheb kaasa ka õhku.Miks gaasid siis vahel kuhjuvad ja välja ei pääse? Kas peaks muretsema ja endal mõnd jubedat haigust kahtlustama?Põhimõtteliselt küll: kui senini on olnud gaasidega kõik korras, aga viimasel kuul vaevab alatasa punnis kõht, on see alarmeeriv sümptom. Peaks minema arsti juurde, et uuringuid teha. Ja eelkõige kõhuarsti ehk gastroenteroloogi poole pöörduma.Kui võimalikest haigustest rääkida, siis kõige hullem on haigus, mis soolevalendiku suleb - kasvaja. Tegelikult on alati tark esmalt kõige hullemat tõbe kahtlustada. Kui selle saab uuringutega välistada, on aega rahulikult teisi põhjusi otsida. Näiteks võib soolevalendiku sulgeda või seda ahendada ka soolespasm - sool on krambis. Inimesed on erinevad ja seetõttu võib ülemääraseid gaase tekitada ka mõni toit. Kõige sagedamini on süüdi rõõsk piim - inimesel on laktoositalumatus. Kõhugaaside põhjused võivad olla ka psühholoogilised. Stress ise otseselt gaase ei tekita, küll aga mõjutab soole tegevust, nii et võib kujuneda ärritatud soole sündroom. Selle spastiline vorm tähendabki ülalmainitud krambis soolt. Soolespasmi korral ei olegi gaasi ülemäära, vaid seda koguneb ühte kohta liiga palju. Mida ise enda heaks teha saab, kui kõhus gaasid pakitsevad? Kas kõhutuul tuleb ikkagi valla päästa?
Kindlasti tuleb gaas välja lasta, kuigi igas kohas seda muidugi teha ei saa. Kui aga gaase vägisi kinni hoida, venitavad nad kuhjudes sooleseina. Tagajärjeks ongi kõht nagu õhupall ja samasugused vaevused nagu mõne tõsisema haiguse korral.Soe kott ei aita kohe kindlasti - gaasi hulka, mis kõhus häda teeb, see ju ei vähenda. Kõige kindlam abinõu: minge kempsu ja punnitage! Eks aita ka kõhu masseerimine nagu imikutel. Aga kui pole võimalust puuksu lasta, siis mis sa ikka masseerid - suu kaudu üleliigne gaas välja ei tule.Ärritatud soole sündroomi puhul tuleks kõigepealt selle psüühiline põhjus välja ravida, näiteks rahustite või muude psühhotroopsete ravimitega. Lisaks on olemas spasmolüütilise toimega arstimid, näiteks kõigile tuttav No-Spa, uuematest rohtudest Duspatalin.Kas mõni apteegi käsimüügis olev rohi ka aitab? Näiteks kõigile televisioonist tuttav Espumisan? Või vanad head söetabletid?Espumisan aitab tõepoolest gaasil soolest väljuda. Selle toimeaine on simetikoon, mis piltlikult öeldes teeb suure gaasimulli paljudeks väikesteks, mille väljutamine on kergem. Espumisani võib vajadusel tarvitada ka pikema aja vältel, sest see ei imendu seedetraktis ega pärsi seega seedetegevust.Aktiivsüsi ehk vanad head söetabletid toimivad teisiti. Süsi on absorbent, mis imab kõik liigse. Söetablettide hea omadus on ka see, et neid võib kas või pihuga sisse võtta ilma ennast mürgitamata.